top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıBerna Aksoy

Lazer Epilasyonda Paradoks Hipertrikoz (Kıl Artışı): Nedir? Ne Değildir?

Güncelleme tarihi: 10 Eki 2021

İstenmeyen kıllar kişinin kendine öz güveni ve vücut imajını olumsuz etkilediği için, etkilenen kişiler en etkili tedavi yöntemlerinin arayışındadırlar. Son 25 yılda farklı lazer ve ışık sistemleri lazer epilasyonda kullanıma girmiş ve günümüzde lazer epilasyon en sık yapılan estetik işlemlerden birisi olmuştur. Lazer epilasyon güvenli kabul edilmekte ve yan etkiler nadiren oluşmaktadır.


Lazer ve ışık sistemleri ile yapılan epilasyonda tam nedeni anlaşılamamış ve nadir bir yan etki olarak karşımıza çıkan paradoks hipertrikoz (kıl artışı)da lazer epilasyon sonrası uygulama bölgesi ve çevresinde kıllarda azalma yerine artış ve yayılma görülür. Paradoks hipertrikoz oluşumunda suçlanan neden yetersiz dozların uygulanması ve sonucunda vellus kıl dediğimiz tüylerin kalın terminal kıllara dönmesidir.


Paradoks hipertrikoz prevalansı tüm lazer epilasyon yapılan olgularda %3’dür. Paradoks hipertrikoz en sık yüz ve boyun lazer epilasyonunda (olguların %4’ü) görülmektedir. Bu bölge haricindeki vücut bölgelerinde görülme sıklığı sadece % 0,08’dir.


Paradoks hipertrikoz en az IPL (%1), sonra Diode (%2), Nd:YAg (%3), Alexandrite (%3) lazer epilasyonla görülürken en sık kombine cihazlar ile (%6) ile görülmektedir.


Tedavi aralığı paradoks hipertrikozda önemli değildir. Lazer epilasyon tedavileri başladıktan birkaç ay sonra başlayan paradoks hipertrikoz sıklıkla 3. seans sonrası gelişmektedir. Son yani 8. Seanstan 6 ay sonrasına kadar gelişebilir. Bu durum kıl artışının yavaş bir süreç olduğunu göstermektedir.


Paradoks hipertrikozun cinsiyet ve cilt tipi ile ilişkisi için bilgiler yeterli değildir. Ancak cilt tipi 3 ve 4 olan buğday tenlilerde biraz daha sık görülmektedir.


Lazer epilasyon talep eden hastaların çoğunluğu kadın olduğu için paradoks hipertrikoz toplamda kadınlarda daha sık ortaya çıkmaktadır. Paradoks hipertrikoz gelişen kadın hastaların %24’ünde hormonal bozukluk tespit edilmiştir. Paradoks hipertrikoz genç hastalarda yaşı ileri hastalardan daha sık görülmektedir.


Paradoks hipertrikoz lazer epilasyonun devam edilmesi ile gerilemektedir. Bu nedenle tedavide en uygun yapılacak şey lazer epilasyona devam etmektir.


Lazer epilasyon tıbbi cihazlar ile yapılan tıbbi bir uygulamadır. Tıbbi bir uygulama olduğu için insan bedeni üzerinde tıbbi işlem yapma yetkisi olan doktor veya doktor gözetiminde sağlık personeli tarafından uygulanmalıdır. Estetisyenlerin ve güzellik uzmanlarının insan bedeni üzerinde tıbbi uygulama yapma yetkisi bulunmaması nedeniyle uygulama izinleri olmayan bir işlemdir.


Yazan: Doç. Dr. Berna Aksoy,

Dermatoloji Uzmanı,

Özel Muayenehane, İzmit - Kocaeli, GSM: 0531 991 3272

Bahçeşehir Üniversitesi, Tıp Fakültesi, İstanbul


Kaynaklar


Snast I, Kaftory R, Lapidoth M, Levi A. Paradoxical Hypertrichosis Associated with Laser and Light Therapy for Hair Removal: A Systematic Review and Meta-analysis. Am J Clin Dermatol. 2021 Sep;22(5):615-624. doi: 10.1007/s40257-021-00611-w.

3.426 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page