top of page
Ara
  • bernaaaksoy

Nd:YAG Lazer Epilasyon: Nedir? Ne Değildir?

Lazer epilasyon selektif fototermoliz esaslarına uygun olarak, kıl kökü ve çevresindeki dokuları etkileyen hastalıkların (hirsutizm, folikülit, hipertrikoz, Becker nevüs ve estetik epilasyon) tedavisinde, cerrahi olmayan yöntemlerle, kıl miktarı, kıl büyümesi ve kıl uzunluğunun kalıcı olarak azaltılmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.


Lazer epilasyonda hedef kıl kökündeki pigment yani melanindir ve melanin 600 nm - 1.100 nm arasında dalga boyuna duyarlıdır. Lazer ışınları melanin tarafından emilir, ısı ortaya çıkar ve anagen kıl kökünde kalıcı hasar oluşarak aynı foliküldenn yeniden kıl uzayamaz.


1.064 nm Nd:YAG lazerler 2003 yılında istenmeyen kılların lazer epilasyonunda ilk araştırılan, FDA tarafından bu amaçla ilk onaylanan ve kullanıma giren lazerdir. Nd:YAG lazerler dermatolojide çok farklı kullanım alanlarına sahiptir ve klinik uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadırlar.


1.064 nm Nd:YAG lazer deride daha derine penetre olarak en az 3 mm.de bulunan kalın kıl köklerine daha fazla etki etmektedir.


Nd:YAG lazer yüz, koltuk altı ve bacak kıllarıdna başlangıca göre kıl miktarı ve yoğunluğunu anlamlı şekilde azaltmaktadır. Nd:YAG lazerlerin koyu tenlerde dahi (zenci ten dahil) başlangıca göre anlamlı miktarda kıl azaltılmasını sağlayarak etkili ve güvenli olduğu gösterilmiştir. Koyu tenlerde yan etki ihtimali kabul edilebilir düzeyde düşüktür. Beyaz kıllarda kılın boyanması ile etkili olabilmektedir.


Çalışmalarda Nd:YAG lazer ile epilasyonda etkinlik son seanstan 4 ay sonra %75-100, 6 ay sonra %79,4, 18 ay sonra %73,6 ve 2 yıl sonra %53,8 oranında kıl azalması olarak bildirilmiştir. Uzun dönemli (2 yıla kadar) takiplerde herhangi bir kalıcı yan etki bildirilmemiştir.


Nd:YAG lazerin biraz daha yüksek dozları kıl azaltmada daha etkili ve hasta memnuniyeti daha yüksek bulunmuştur. Tedaviden sonra %12,5 nüks bildirilmiştir. Koltuk altında %85 hastada tam yanıt, %79,3 hastada daha yavaş uzayan ince tüyler bildirilmiştir.


Nd:YAG lazer diğer lazerlerle kıyaslandığında koyu tende daha güvenli ve etkili, kıl azaltma ve hasta memnuniyetinde daha başarılı olduğu bildirilmiştir. Ancak Nd:YAG lazer epilasyon diğer lazerlerle kıyaslandığında bir miktar daha ağrılıdır.


Nd:YAG lazer epilasyon sırasında gözlenebilen yan etkiler: ağrı, rahatsızlık hissi, kızarıklık, morarma, kıl kökü çevresinde ödem, kabuk oluşumu, soyulma ve özellikle koyu tenlilerde geçici koyu lekelerdir. Yan etkiler genellikle 2 gün içinde kaybolmaktadır. Ağrı ve rahatsızlık hissi sık görülmektedir ancak topikal anestezik kremler bu konuda yardımcı olamamaktadır. Lekeler birkaç ay içinde kaybolmakta ve kalıcı olmamaktadır.


Lazer epilasyon tıbbi cihazlar ile yapılan tıbbi bir uygulamadır ve bu nedenle insan bedeni üzerinde tıbbi işlem yapma yetkisi olan doktor veya doktor gözetiminde sağlık personeli tarafından uygulanmalıdır. Lazer epilasyon estetisyenlerin ve güzellik uzmanlarının insan bedeni üzerinde tıbbi uygulama yapma yetkisi bulunmaması nedeniyle uygulama izinleri olmayan bir işlemdir.


Yazan: Doç. Dr. Berna Aksoy,

Dermatoloji Uzmanı,

Özel Muayenehane, İzmit - Kocaeli, GSM: 0531 991 3272

Bahçeşehir Üniversitesi, Tıp Fakültesi, İstanbul


Kaynaklar


Modena DAO, Miranda ACG, Grecco C, Liebano RE, Cordeiro RCT, Guidi RM. Efficacy and safety of ND:YAG 1064 nm lasers for photoepilation: a systematic review. Lasers Med Sci. 2020 Jun;35(4):797-806. doi: 10.1007/s10103-019-02939-6.

151 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page